Урок
11. НАРОДНІ МУЗИЧНІ ІНСТРУМЕНТИ
( урок у 5 кл. за підручником Л.Масол, Л.Аристова)
Мета:
Навчальна:
збагатити
знання дітей про
групи народних
музичних
інструментів,
познайомити з музикою
троїстих музик.
Розвиваюча:
розвивати
естетичні смаки
дітей, вокально-хорові,
музично-ритмічні навички.
Виховна:
прививати учням
любов до української
народної музики.
Музичний
матеріал: українська
народна пісня “Як ішов я з Дебречина
додому” у виконання троїстиї музик,
шотландські награвання “Грай, волинко”,
норвезька народна пісня “Чарівний
смичок”, М.Скорик “Мелодія” у виконанні
скрипки та бандури, “Закарпатські
награвання” цимбали.
Наочні
посібники:
ілюстрації українських народних
інструментів, троїстих музик, нотний
матеріал.
Обладниння:
комп’ютер, дитячі музичні інструменти,
дитячі
музичні інстументи, синтезатор, бандура,
бубон, сопілка.
Тип
уроку: введення
в тему
Організаційний момент:
Перевірка готовності класу до уроку.
Музичне привітання.
Оголошення теми уроку.
Організаційний момент:
Перевірка готовності класу до уроку.
Музичне привітання.
Оголошення теми уроку.
Знайомство
з народною музичною культурою важко
уявити без опису самих музичних
інструментів. У світі існує величезна
кількість народних музичних інструментів.
Вони різні за формою, створені з різних
матеріалів, по-різному оздоблені.
Найвідомішими
українськими народними інструментами
є сопілка, скрипка,
кобза, бандура,ліра, коза, цимбали, бубен.
Інструменти
багатьох народів світу часто подібні.
Так, стародавня кобза – улюблений
інструмент кобзарів, була попередницею
бандури. Подібний інструмент існує в
різних країнах під такими назвами:
«kopuz» у
Туреччині, «kopus»
у Хорватії, «koboz»
в Угорщині, «cobza»
в Румунії тощо.
Волинка
– шотландський народний інструмент, а
в Україні та Польщі її називають «козою»,
тому що вона зроблена у вигляді своєрідного
мішка з козиної шкіри.
Королева
струнних – скрипка,
почала свій шлях із царини народних
інструментів. Про скрипку створено
багато легенд і казок. Здавна її голос
можна почути під час весіль і селянських
гулянь. Звичайно, що на той час скрипка
звучала зовсім по-іншому. Струни
поскрипували під смичком, і тому люди
вважали її спочатку досить прост
Важливу
роль у побуті українського села
відігравали троїсті
музики. Це народний
інструментальний ансамбль, який виступав
на народних святах, весіллях, ярмарках.
(Ілюстрації
троїстих музик)
Роздивіться
малюнки і визначте, на яких інструментах
грають троїсті музики.
Як ви
гадаєте, які за характером мелодії
найчастіше виконували троїсті музики?
Слухання.
Українська народна пісня «Як ішов я з
Дебречина додому» у виконанні троїстих
музик
Аналіз
прослуханого твору
Який
характер твору?
Які
інструменти звучать?
У чому
незвичність виконання цієї пісні?
Чи
можна назвати це виконання сучасним?
Аналіз
прослуханого твору
Які
інструменти звучать?
Який
інструмент виконує соло?
Порівняйте
з українською музикою троїстих музик
Розучування
пісні «Козацькому роду нема переводу»,
М.Балеми, М.Воньо та П.Карася
Перед тим я приступити до розучування
пісні, потрібно розігріти голосовий
апарат виконавши поспівки . Робота з
текстом. Розучування мелодії.
Виконання
української народної пісні «Чи не той
то Омелько» у
супроводі дитячих музичних інструментів.
Підсумки
уроку
Не
дивлячись на всі негаразди, український
народ завжди вмів і любив розважатись.
І в цьому чудово допомагали народні
інструменти, які створювали на святах
та гуляннях відповідний настрій.
Домашнє
завдання
Знайдіть у літературі або Інтернеті
цікаві відомості про походження народних
інструментів. Розкажіть про них на
уроці.
Для допитливих:
"Історія розвитку українських народних інструментів" http://0950068296.blogspot.ru/p/blog-page_19.html
"Забуті українські народні інструменти" http://www.uamodna.com/articles/pid-zvuky-trembity-chy-liry/
Для допитливих:
"Історія розвитку українських народних інструментів" http://0950068296.blogspot.ru/p/blog-page_19.html
"Забуті українські народні інструменти" http://www.uamodna.com/articles/pid-zvuky-trembity-chy-liry/


Немає коментарів:
Дописати коментар